Čo je nové vo svete poistenia?

Waze pridáva novú funkciu, mala by pomôcť prechádzať dopravným nehodám

10.11.2023

Populárna navigačná aplikácia Waze, ktrá patrí pod spoločnosť Google, má  nové vylepšenie. Je ním funkcia, ktorá vodiča upozorní na úsek častých dopravných nehôd. Notifikácia sa zobrazí v dolnej časti obrazovky s dostatočným časovým predstihom. Šofér tak bude vedieť, že sa onedlho ocitne na nebezpečnom cestnom úseku a má byť viac ostražitý. Vývojári, samozrejme, mysleli na to, že časté upozornenia v navigácií by vodičov mohli rušiť, preto je počet, ktorý sa im zobrazí, limitovaný. Okrem toho navigácia nebude tieto upozornenia zobrazovať pri prechádzaní cez tie úseky, ktoré motorista navštevuje pravidelne. Nová funkcia bola spustená len nedávno a mala by sa vám zobraziť po najbližšej aktualizácii.

Je možné, že Google túto funkciu neskôr pridá aj do aplikácie Mapy. Waze totižto využíva na testovanie nových experimentálnych funkcií, ktoré do Máp pridá až vtedy, keď sa jednoznačne osvedčia. Čas teda ukáže, či takéto vylepšenie bude vodičom vyhovovať a ak áno, je dosť možné, že bude interagované aj do aplikácie Google Maps.

Prečo Hyundai v Nórsku predáva už len elektromobily?

28.12.2022

Nórski motoristi majú v obľube elektromobily viac, než akékoľvek iné autá. Predaj vozidiel jazdiacich na elektrinu v tejto severskej krajine prekročil hranicu 80 %. Kórejská automobilka Hyundai pred dvomi rokmi v Nórsku úplne zastavila predaj áut so spaľovacím motorom a predáva len plug-in hybridy a elektromobily. Od nového roka vyradí z ponuky pre nórsky trh aj spomínané hybridy a v jej ponuke ostanú len e-autá. Až 93 % z celkového predaja tejto značky v Nórsku tvoria práve elektrické vozidlá, preto sa táto kórejská automobilka rozhodla pre tento krok.

Nóri si veľmi obľúbili Hyundai Ioniq, ktorý bol na trh uvedený v roku 2016. Veľký úspech zožal aj Hyundai Kona, ktorý automobilka predstavila v roku 2018. Uvidíme, či sa k podobným rozhodnutiam odhodlajú aj ostatné značky. Isté je však to, že elektromobily sa stále tešia čoraz väčšej popularite nielen v severských krajinách, ale aj u nás.

V Paríži výrazne znížili najvyššiu povolenú rýchlosť

30.8.2021

Paríž sa snaží zabezpečiť väčšiu bezpečnosť na cestách rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj zníženie najvyššej povolenej rýchlosti na 30km/h. V krajine platí rovnaké obmedzenie v asi 200 mestách, napríklad v Štrasburgu či Grenoble. Bez obmedzenia ostanú len hlavné cestné tepny ako napríklad Maršalské bulváre.
Nové obmedzenie má za cieľ pomôcť znížiť počet vozidiel na cestách a hluk v meste a zároveň zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky. Medzi ďalšie opatrenia, ktoré majú viesť k redukcii vozidiel na cestách patrí napríklad stanovenie vyšších cien parkovania, vyšších pokutových sadzieb za nesprávne parkovanie a tiež aj zavedenie viacerých peších zón.

Zelená karta dostane nové farebné prevedenie

(12.6.2020)

Nie je to tak dávno, čo na preukázanie platnosti PZP slúžili dva dokumenty. Biela karta, ktorá bola platná na území Slovenska a zelená karta, ktorou sa vodiči preukazovali v zahraničí. Od 1.10.2019 je biela karta zrušená a vodiči tak musia pri sebe mať iba zelenú kartu. Aj tú však čaká zmena. Od 1.7.2020 sa zelená karta bude vydávať v dvoch variantoch, v zelenom formáte, aký poznáme teraz, alebo v čiernobielom prevedení. Bez ohľadu na to, ktorý variant vám vydá poisťovňa, budú platné obidva.

Táto zmena pritom nečaká iba vodičov na Slovensku, ale všetkých motoristov v krajinách, ktoré patria do Európskeho hospodárskeho priestoru. Všetky členské štáty na túto úpravu pristúpili a vyslovili prísľub, že ju budú akceptovať. Jednotlivé krajiny si pritom môžu určiť, či budú zelenú kartu vydávať v zelenom variante, alebo pristúpia na čiernobielu verziu.
Duálny systém vydávania zelenej karty však bude trvať iba 31.6.2021. Po tomto dátume budú poisťovne vydávať už iba jej čiernobielu verziu.

Najbezpečnejšie autá pre rok 2019

(14.3.2019)

Bezpečnosť je jedným s najdôležitejších kritérií pri výbere nového auta. Každému, kto uvažuje nad novým autom preto v rozhodovaní určite pomôže rebríček od nezávislej organizácie IIHS, ktorá aj pre rok 2019 zostavila rebríček najbezpečnejších vozidiel. Agentúra posudzovala kritériá ako stupeň kvality predaných vozidiel, hodnoty pri náraze na predné kolesá, prekrytie na strane vodiča a spolujazdca, strešná pevnosť a skúšky hlavovej opierky. V kategórií malé autá obsadila prvenstvo Honda Insight a hneď za ňou sa umiestnilo vozidlo Hyundai Elantra. Bronzové miesto patrí Kii Forte. Zo stredne veľkých áut je najbezpečnejším Hyundai Sonata, za ním Kia Optima a prvú treticu uzatvára Subaru Legacy. Medzi veľkými autami je najbezpečnejšia Toyota Avalon, za ňou BMW 5 Series a na treťom mieste skončili Genezis G80 a G90. Medzi SUV je na prvom mieste Hyundai Kona, za ním Mazda CX-5 a na treťom mieste je Hyundai Santa Fe XL.

Stále však platí, že pri zabezpečení vozidla by ste mali myslieť aj na povinné zmluvné poistenie. Výhodnú ponuku môžete mať už do niekoľkých minút a správne zvolené poistenie doplní zabezpečenie vášho vozidla. Jazdiť tak môžete s vedomím, že ste chránený pre každý prípad.

Výtlkom sa vyhnúť nedá, ale môžete sa proti nim chrániť

(13.4.2018)

Výtlky na cestách určite nepodceňujte. Môžu poškodiť nie len pneumatiky vášho auta, ale tiež aj geometriu, uchytenie kolesa alebo nápravu. Dlhodobé jazdenie po výtlkoch môže mať za následok poškodenie tlmičov. Žiaľ, v našom geografickom pásme sa výtlkom na cestách nevyhneme. Vplyvom veľmi nízkych teplôt v zimnom období a soli na vozovke vznikajú nerovnosti a malé diery, ktoré sa postupne prehlbujú a zväčšujú na nebezpečné výtlky.

Na našich cestách na výtlky určite natrafíte. Ak vám poškodia auto, čakajú vás dlhé administratívne a súdne prieťahy. Aj pred týmito nepríjemnosťami sa môžete chrániť. Jednou z možností je zvoliť si pripoistenie výtlkov v rámci PZP. Druhou možnosťou je uzatvoriť si havarijné poistenie. Oba typy poistenia si môžete jednoducho uzatvoriť online. Taktiež si môžete rýchlo a jednoducho porovnať ponuky jednotlivých poisťovní cez kalkulačku spoločnosti Netfinancie. S uzatvoreným PZP alebo havarijným poistením si výrazne zjednodušíte a skrátite celý proces vymáhania spôsobenej škody.

Dovezené auto s cudziny si už zaregistrujete bez problémov

(13.2.2015)

Vodičov, ktorí si zo zahraničia doviezli nový model auta, je u nás stále málo, no ich počet predsa len postupne narastá. Ceny vozidiel sú v zahraničí často oveľa prijateľnejšie a aj samotné vozidlá sú v lepšom stave. Ako však riadne využívať auto, ktoré má volant na „nesprávnej“ strane?

Ešte do nedávna mali takýto motoristi dve možnosti: dať vozidlo prerobiť na ľavostranne riadené alebo jazdiť s pôvodným číslom a registráciou. To sa samozrejme viacerým vodičom nepáčilo, a preto radšej riskovali a jazdili na čierno. Až nedávny prípad, postavený na žiadosti Poľska a Litvy, posunul celý problém pred Európsky súdny dvor. Poľsko a Litva žiadali, aby sa každé vozidlo s pravostranným riadením prerobilo na „klasické“, inak ohrozuje bezpečnosť účastníkov cestnej premávky. Nakoľko sa však nepodarilo tento ich argument dostatočne potvrdiť a mnohé protiargumenty tvrdili, že samotný zásah do konštrukcie auta je oveľa nebezpečnejší, Európsky súdny dvor ich návrh zamietol. Od marca 2014 je tak vo všetkých krajinách EÚ, bez ohľadu na druh premávky, možné vozidlá s riadením na pravej strane riadne zaregistrovať a následne užívať. Toto rozhodnutie má však aj svojich kritikov, ktorí trvajú na tom, že sa toto uznesenie môže neskôr ukázať ako veľmi nešťastné.

S domácim traktorom môžete jazdiť už aj po cestách

(8.8.2014)

Patríte k domácim hospodárom, ktorí si dokážu sami vyrobiť všetko aj traktor či iný poľnohospodársky stroj? Potom vedzte, že aj takéto stroje možno od septembra 2013 považovať za právoplatných účastníkov premávky!

Prvého septembra vošiel do platnosti zákon, ktorý umožňuje aj podomácky vyrobeným traktorom či vlečkám, jazdiť po cestných komunikáciách. Takéto vozidlá sa však musia používať na poľnohospodárske či lesné práce a nesmie sa jednať o typizované, dovezené či na základe licencie vyrobené vozidlá. Ak chcete alebo potrebujete takýmto traktorom jazdiť aj po bežných cestných komunikáciách musíte urobiť dve veci: vybaviť si špeciálne evidenčné číslo a dať vozidlo poistiť. Obe veci je možné vybaviť pomerne jednoducho. Špeciálne EČV typu C získate na dopravnom inšpektoráte, ktorý prislúcha vášmu trvalému bydlisku. Stačí vyplniť príslušné tlačivo a zaplatiť jednorazový poplatok 33 eur. Po pridelení evidenčného čísla potom už len stačí zájsť do niektorej z poisťovní a požiadať o PZP. Cena zákonného poistenia je pre tento typ vozidla stanovená pevne, a to vo výške 25 eur.

Poistite si pneumatiky!

(24.9.2013)

Poisťovňa AXA Assistance prišla s novým poistným produktom – poistením pneumatík. Je určená pre všetkých motoristov, ktorí nič nenechajú na náhodu a pokojnú jazdu si radšej zaistia kvalitnými asistenčnými službami.

Ak máte uzatvorené poistenie pneumatík a dôjde k poistnej udalosti, získate poistné plnenie formou asistenčných služieb, ktoré zahŕňajú organizáciu a úhradu služieb spojených s:

- opravou poškodenej poistenej pneumatiky
- nasadením rezervnej pneumatiky
- odtiahnutím poisteného vozidla

Poistenie pneumatík má limit poistného plnenia určený na 80 Eur pre každú poistnú službu. Výnimky, na ktoré sa však poistenie pneumatík nevzťahuje, sú dve – ak dôjde k nehode počas vedenia vozidla bez platného vodičského oprávnenia alebo počas vedenia vozidla s prekročeným počtom osôb či prekročením celkovej povolenej hmotnosti. V každom prípade je poistenie pneumatík výhodným produktom, nakoľko sú asistenčné služby k dispozícii 24 hodín denne, 365 dní v roku.

Napomenutie od polície – nová forma výchovy?

(21.11.2012)

Ak patríte k vodičom, ktorí čas od času prekročia trošku rýchlosť, potom patríte aj k adresátom tejto informácie. Od 1. júla 2012 totiž nadobudla účinnosť novela zákona o cestnej premávke, na základe ktorej nenarástli len výšky pokút, ale zmenila sa aj činnosť policajných hliadok.

Tie vám za mierne prekročenie rýchlosti (max. 6 km/h) môžu udeliť napomenutie. Neľakajte sa, toto napomenutie nepredstavuje žiaden nový finančný trest. Má skôr slúžiť ako edukačná a motivačná pomôcka, ktorá má vodičom pripomínať, že aj mierne porušenie pravidiel cestnej premávky môže viesť nielen k vysokým pokutám, ale často aj k tragickým nehodám.